کتابخانه عمومی شیخ عاملی شال

با کتاب خوب هم میشه پرواز کرد ................ مهمان ما باشید یک فنجان کتاب

کتابخانه عمومی شیخ عاملی شال

با کتاب خوب هم میشه پرواز کرد ................ مهمان ما باشید یک فنجان کتاب

کتابخانه عمومی شیخ عاملی شال

کتابخانه عمومی شال در سال 76 تاسیس شده و دارای بخش های متنوعی هست، شامل:
منابع کتابی در همه زمینه ها برای بزرگسالان- بخش های نوجوان، کودک، دیداری شنیداری، مرجع، کمک درسی، نشریات، نمازخانه و سالن‌های مطالعه

ساعات خدمات رسانی کتابخانه: 7:30 صبح تا 19 عصر

آدرس: بویین زهرا- شال- بلوار امام خمینی(ره)- روبروی مسجد جامع- کوچه شهید احمد سلیمانی
شماره تلفن: 2544 3441 028
ایمیل: shal.lib@chmail.ir
کانال سروش: sapp.ir/shalbook

ماه در محاق

پنجشنبه, ۲۳ فروردين ۱۳۹۷، ۰۸:۵۹ ق.ظ

هارون به پسرش مأمون نگاه کرد و از چشمانش سوالِ نپرسیده او را فهمید و گفت: «به خدا اگر تو هم برای خلافت با من مقابله کنی گردنت را می زنم یادت باشد سلطنت عقیم و نازاست.»
هارون بعد از مدتی در مدینه تصمیم گرفت برگردد بغداد. کیسه ای به یکی از مأمورینش داد که داخل آن 200 دینار بود. گفت آن را بدهد به امام کاظم و بگوید فعلاً بیشتر از این نبود و عذرخواهی کند. مأمون که بین آن همه احترام و این مبلغ که نمی توانست ارتباط برقرار کند، گفت: «پدر جان، به پسران مهاجر و انصار و بنی هاشم و حتی کسانی که نمی شناختی هزار هزار می دادی. به موسی پسر جعفر با آن همه احترامی که گذاشتی فقط 200 دینار؟!
هارون عصبانی شد و گفت: «ساکت باش بی مادر! اگر من پول زیاد به او بدهم معلوم نیست که فردا با صد هزار شمشیر زن از شیعیانش در برابر من نایستد فقر و نداری این مرد و خاندانش برای سلامت من و تو بهتر است.»ماه در محاق

تالیف مهدی قزلی

انتشارات امیرکبیر

104 صفحه

کتاب ماه در محاق تألیف مهدی قزلی با نگاه به زندگی و سیره­ ی فردی، اجتماعی و سیاسی حضرت امام موسی کاظم (ع) به نگارش در آمده است.

مولف در این اثر با استفاده از منابع تاریخی در پی معرفی شخصیت الهی این امام همام است. به همین جهت با استفاده از حکایت ها و داستان هایی که از حضرت به جا مانده بود، در پی معرفی پیشوای هفتم شیعیان می باشد. با توجه به شرایطی که امام کاظم (ع) در آن دوره زندگی می کردند و بیشترین فشارهای خلفای عباسی بر ایشان بود، حضرت با استفاده از اصل الهی تقیه این شرایط را تا حدودی سپری کردند، کتاب حاضر به تمامی این زوایا و معرفی آن ها پرداخته است.

راسخون

کتابستان

معرفی چند کتاب دیگر در ادامه

امام کاظم را بیشتر بشناسیم (منتهی الامال)

شیخ عباس قمی

نور  محبت

برای شناخت جانشینان پیامبر گرامی اسلام (ص)، ائمه هدی علیهم السلام می بایست به منابع متقن و دست اول رجوع کرد. از جمله منابعی که قابل اعتماد می باشد کتاب منتهی الآمال شیخ عباس قمی است. مولف کتاب، شیخ عباس قمی که از برترین محدثین تاریخ تشیع می باشند و کتاب های ایشان نیز دارای عمق و صحت کافی برای استناد احادیث اهل بیت (علیهم السلام) می باشد.

کتاب امام کاظم (ع) را بیشتر بشناسیم، خلاصه ای از بخش کتاب منتهی الامال شیخ عباس قمی (ره) می باشد که اختصاص به امام هفتم شیعیان دارد.

 در این کتاب آنچه که مربوط به شخصیت، سیره ی اجتماعی، سیاسی و فرهنگی حضرت کاظم (ع) می باشد را از نظر می گذرانیم. مولف در این اثر پیرامون شخصیت امام، نکات اخلاقی و ویژگی های مختلف حضرت را با بیانی دلنشین برای خوانندگان محترم بیان می کنند.

 در مورد سجایای اخلاقی، کرامات، معجزات، نحوه ی شهادت حضرت، اولا و اصحاب حضرت نیز مطالبی بیان می شود.


پرسش های مردم و پاسخ های امام کاظم(ع)

احمد قاضی زاهدی

نشر عصر ظهور

کتاب پیشرو تحت عنوان پرسش های مردم و پاسخ های امام کاظم (ع) تألیف آقای احمد قاضی زاهدی می باشد که با ترجمه ی روان آقای رحیمیان به زیور طبع آراسته شده است.

 در این کتاب نویسنده ی محترم سعی کرده است تا آراء اعتقادی، کلامی، اخلاقی، فقهی و ... امام موسی کاظم (ع) را در قالب پرسش و پاسخ به مخاطبین ارائه دهد. در واقع پرسش هایی که در عصر امام کاظم (ع) از ایشان در موضوعات مختلف شده بود را مولف با دسته بندی و تعیین عنوان برای خوانندگان آماده کرده است.

کتاب دارای چند فصل است که فصل اول آن درباره­ی توحید و خداپرستی می باشد، در فصل دوم و سوم نیز بحث هایی نظیر نبوت، امامت و ولایت که برخی از اصحاب از حضرت سوالاتی را داشته اند مطرح می شود. در فصول بعدی نیز مباحث فضائل، مناقب، کرامات و معجزات حضرت با تفصیل بیان می شود.


پیشوایان هدایت - جلد نهم، امام کاظم ع

سیدمنذرحکیم باهمکاری باهمکاری سید عبدالرحیم موسوی

مجمع جهانی اهل بیت

در روایات بسیار زیادی مأثور از اهل بیت (علیهم السلام) بر این نکته تأکید شده است که خاندان پیامبر اکرم(ص) کشتی نجات هستند و اگر به این کشتی وصل شویم سعادتمند و الا گمراه خواهیم شد. بنابراین مطالعه ی زندگانی حضرات معصومین در تمام بخش ها ضروری و مهم است.

کتاب پیشوایان هدایت ( جلد نهم امام موسی کاظم علیه السلام) درباره­ی شخصیت، سلوک فردی، اجتماعی و سیاسی حضرت نگارش شده است. در این کتاب سعی شده است تا به تمام زوایا و اتفاقاتی که در دوران امامت ایشان افتاده است، رسیدگی شود، از زمان ولادت تا شهادت در این کتاب مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

 شاخص های بارز اخلاقی ایشان نظیر سخاوت، عبادت، صبر و تحمل مشکلات در برابر ظلم و یاری دین خدا و تعامل با حکومت ظلم و جور به جهت حفظ اسلام که بسیار آموزنده هست، از جمله مباحثی می باشد که در کتاب به آنها پرداخته شده است.


ترجمه جلد یازدهم بحارالانوار

موسی خسروی

انتشارات اسلامیه

بهره مندی از کلام معصومین (علیهم السلام) برای رسیدن به سعادت واقعی و طی کردن مسیر الی الله بهترین راه و کلیدی ترین گزینه برای دستیابی به این مهم است، به جهت اینکه این بزرگواران جانشینان حضرت حق بر روی زمین بوده و کلامشان کلام خداوند متعال است.

آنچه از روایات معصومین به دست ما رسیده است منابعی گرانقدر و قابل استفاده می باشد که به لطف علمای بزرگان شیعه جمع آوری شده است. کتاب گرانقدر بحارالانوار از جمله­ی این تلاش هاست که به همت علامه ی گرانقدر مجلسی (ره) جمع آوری و تدوین شده است.

جلد یازدهم از این اثر گرانبها اختصاص به هفتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت امام موسی کاظم (ع) دارد. در این جلد از بحارالانوار سخنان، کلمات و روایاتی که از این امام همام به دست رسیده است را علامه مجلسی (ره) بیان کرده اند که با ترجمه ی خوب و روان آقای موسی خسروی همراه شده است.


حضرت امام موسی کاظم (ع)

فضل الله کمپانی

نشر مفید

با توجه به شرایط سخت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ای که امام هفتم شیعیان حضرت موسی کاظم (ع) در آن زندگی می کردند، نکات بسیار زیاد و آموزنده ای در زندگی حضرت وجود دارد که پرداختن به آن ها بسیار ضروری است.

کتاب پیشرو با عنوان حضرت امام موسی کاظم (ع) تألیف فضل الله کمپانی به زندگی پیشوای هفتم شیعیان پرداخته است و از زمان ولادت تا شهادت حضرت را با رویکردی تاریخی و روایی مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

مولف در این اثر سعی کرده اند تا تمام زوایای زندگی امام کاظم (ع)، سخنان و ادعیه ای که حضرت در طول زندگی خویش بیان کرده اند و همچنین کلمات قصار و نکات دیگر را در قالب داستان برای مخاطبین عرضه کنند تا آشنایی بیشتری با زندگی معصومین (علیهم السلام) برای مخاطبین حاصل شود.

6

زندانی بی حصار

غلامرضا آبروی

انتشارات مدرسه

در میان امامان شیعه، حضرت امام موسی کاظم (ع) زندگانی سراسر سختی و بامشقتی را سپری کردند که توجه به روش ایشان در برخورد با حوادث گوناگون برای تمامی انسان ها بسیار مفید و قابل استفاده می باشد.

کتاب حاضر با عنوان « زندانی بی حصار» تألیف آقای غلامرضا آبروی در راستای شناخت و بررسی امام هفتم شیعیان نگاشته شده است. مولف در این اثر سعی کرده است که با استفاده از منابع معتبر تاریخی به زندگی و سیره ی این امام همام بپردازد. کتاب دارای سه بخش اصلی است؛ زندگی نامه، سال شمار زندگی و چهل سخن برگزیده از سخنان معصوم (ع).

آنچه که نویسنده محترم در این اثر به آن رسیدگی کرده است، 23 حکایت از امام موسی کاظم (ع) است که در هفت فصل به آن پرداخته شده است. بحث های مطرح شده در کتاب عبارتند از؛ تولد و کودکی، امامت، معجزات و کرامات و ...


زندگانی حضرت امام موسی کاظم (ع)

جمعی از علمای لبنان

نشر عابد

بررسی ابعاد شخیصتی، سیاسی و اجتماعی امام موسی کاظم (ع) به جهت سبک زندگی و زمان حیات ایشان، بسیار مهم است. حضرت کاظم (ع) در یکی از بدترین شرایط موجود در عصر ائمه زندگی کردند و شرایط سخت سیاسی و اجتماعی را تجربه کردند.

کتاب پیشرو با عنوان زندگانی امام موسی کاظم (ع) به کوشش و تحقیق جمعی از نویسندگان لبنان تدوین شده است. در این کتاب مولفین محترم با رویکردی تاریخی سعی بر تبیین شرایط موجود در عصر امام هفتم شیعیان دارند و با مبنا قرار دادن سبک زندگی امام کاظم (ع) نکات اخلاقی و آموزنده ی بسیاری را ذیل آن یادآور شده اند.

در بخش هایی از این کتاب درباره ی ویژگی های عبادی، اخلاقی و علمی امام موسی کاظم (ع) مباحث بسیار ارزشمندی مطرح می شود. در ادامه نیز مطالبی از آن امام همام درباره ی خداشناسی، قانون الهی و قوه ادراک آدمی بیان می گردد. در بخش هایی از کتاب نیز به وضعیت سیاسی و اجتماعی زنان آن حضرت نیز اشاراتی می شود.


سخنان حضرت موسی بن جعفر (ع)

سیدمحمدتقی حکیم

دفتر نشر فرهنگ اسلامی

برای رسیدن به قرب الهی و سعادت واقعی بسیار لازم است که انسان خردمند ازمنابعی استفاده کند که یقین به درست بودن آن داشته باشد. به طور قطع بعد از پیامبر گرامی اسلام (ص) تنها منبعی که انسان را به سمت هدف نهایی سوق می دهد، منبعی است که مورد تایید خود پیامبر اکرم و خدای متعال باشد.

در روایات معتبر فرقین به این مطلب تصریح شده است که آنچه پیامبر گرامی اسلام به عنوان جانشین خود معرفی کردند، کتاب خدا و عترت ایشان بوده است. بنابراین چنگ زدن به ریسمان خاندان علی بن ابی طالب هست که سعادت انسان را تضمین خواهد کرد. کتاب پیشرو با عنوان سخنان حضرت موسی بن جعفر در راستای تحقق همین امر تالیف شده است و مولف محترم آقای سیدمحمد تقی حکیم با ذکر مباحث اخلاقی ، اعتقادی، کلامی و ... عناوین را مطرح کرده و در ذیل هر بحث نیز کلامی نورانی از امام موسی کاظم (ع) را در تایید مطالب ذکر شده بیان می کنند.


صحیفه امام کاظم (ع)

جواد قیومی اصفهانی

دفتر انتشارات اسلامی

الگو گرفتن از انسان های بزرگ سیره­ی تمام عقلای عالم است، حال اگر این الگو مردی الهی و مورد تأیید خدای متعال باشد این انگیزه چند برابر خواهد شد. اعتقاد شیعیان بر این است که امامان و جانشینان پیامبر گرامی اسلام (ص) از سوی خدای متعال برگزیده شده و جایگاهی بس رفیع نزد حضرت حق دارند.

کتاب صحیفه­ی امام کاظم (ع) در راستای معرفی شخصیتی الهی به نام حضرت امام موسی کاظم (ع) تألیف شده است. نویسنده­ی اثر جناب آقای جواد قیومی اصفهانی در این مجموعه سعی دارند تا با بررسی تمام زوایای زندگانی حضرت، تصویری درست از عصر ایشان برای مخاطبین ایجاد کنند.

در ابتدای کتاب از ولادت حضرت کلام را آغاز و در بخش های بعدی نیز که نقطه ی عطف کتاب می باشد به توضیح زمان زندگی حضرت در زمان خلفای عباسی می پردازند و آن زمان را تحلیل می کنند. در بخش هایی از کتاب نیز درباره ی ادعیه های حضرت، شاگردان، اشعار در مدح ایشان و ... مطالبی را می خوانیم.


گزارش لحظه به لحظه از شهادت امام کاظم (ع)

محمدرضا انصاری

دلیل ما

کتاب پیشرو تحت عنوان گزارش لحظه به لحظه از شهادت امام کاظم (ع) تألیف آقای محمدرضا انصاری به موضوع شهادت امام کاظم (ع) و کیفیت آن پرداخته است.

 محتوای کتاب به صورت داستان بیان شده است ولی به جهت استفاده از منابع تاریخی و تطبیق آن با آنچه در تاریخ آمده است، بدون مشکل است. هدف از نگارش کتاب گزارش دقیق از زمان دستگیری امام و انتقال ایشان به زندان های بصره و بغداد و اتفاقات به وجود آمده در این مدت تا زمان شهادتشان در زندان به دستور هارون الرشید است.

محتوای اصلی در پنج بخش دسته بندی شده است که برخی از عناوین مطرح شده در کتاب عبارتند از ؛ «وداع با مدینه»، «پیشگویی درباره ی زندان»، «نقشه هارون در مدینه»، «دستگیری در حرم پیامبر»، «انتقال امام از مدینه»، «نامه برای امام رضا»، «زندان بصره»، «دیدار شیعیان در بصره» و ...


هفتمین فصل شکفتن

کمال السید

نشر معارف

کتاب هفتمین فصل شکفتن تألیف آقای کمال السید، در راستای معرفی شخصیت، سلوک فردی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی امام هفتم شیعیان، حضرت موسی کاظم (ع) به نگارش درآمده است.

مولف در این اثر گرانبها که کتاب سال حوزه نیز شده است، سعی کرده است تا با استفاده ازمنابع معتبر تاریخی به بررسی زندگانی حضرت و شرایطی که امام کاظم (ع) در آن زندگی می کردند، بپردازد.

شرایط سیاسی عصر امام با توجه به تسلط بیش از حد عباسیان در آن زمان و خفقان موجود، بسیار سخت بوده و برهه­ی حساسی از تاریخ اسلام در عصر امام هفتم در حال سپری شدن بوده که توجه به آن مقطع تاریخی بسیار مهم است که در این کتاب به زوایای این برهه از تاریخ رسیدگی شده است.

در بخش هایی از کتاب حاضر نیز به اخلاق حضرت در زمینه های مختلفی مانند سخاوت، عبادت، علم، عصمت، بزرگواری، عطوفت، حکمت و صبر اشاره هایی شده است.


کتابستان

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۱/۲۳
کتابدار ..

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی